Ankara 3.Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

Gönül Komşusu Projesi Etimesgut’ta hayata geçirildi.

   Prof. Dr. Celal Ertuğ Etimesgut Devlet Hastanesi ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekleri Federasyonu tarafından yürütülen Gönül Komşusu Projesi’nin protokolü imzalandı. 

   Etimesgut Halk Eğitim Merkezinde yapılan imza törenine, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, Kurum Başkan Yardımcısı Op. Dr. Orhan Koç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi, Ankara İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Erkan Çiçek, Kamu Hastaneler Birliği 3. Bölge Genel Sekreteri Doç. Dr. Halil İbrahim Yakut, Gençlik ve Spor Bakanlığı Rehberlik ve Danışmanlık Daire Başkanı Erkan Şamiloğlu, Etimesgut İlçe Kaymakamı Cumali Atilla, Etimesgut İlçesi İdari Mülki Amirleri, Gönül Komşuları ve vatandaşlar katıldı. 

   Projenin imza töreninde yapılan açılış konuşmalarında,  Etimesgut Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Muhammet Ali Oruç projenin uygulanması ve saha çalışmaları ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dernekleri Federasyonu Başkanı Uzm. Dr. Gazi Alataş ise proje hakkında genel bilgi verdi. 

    Projenin, sosyal bakım hizmetlerinden faydalanan muhtaç durumdaki kişilerin ve aile fertlerinin, karşılaştıkları sorun ve güçlüklerin çözümüne destek sağlamak amacıyla başladığını ifade eden Oruç, komşuluk hukukuna dayalı gönüllülük uygulamasını geliştirmek için gönüllü bireylerle birlikte koordineli olarak yürütülen projenin pilot uygulamasının başarıyla devam ettiğini belirtti. 

   Projenin, Evde Sağlık Hizmeti alan bireylerin ve ailelerin, tek başına yaşayan yaşlıların ve sosyal yardım alan bireyleri kapsadığını vurgulayarak, unutulan komşuluk ilişkilerinin ve yardımseverliğin gönüllülük esasına dayalı yapılıyor olmasının çok önemli olduğunu belirtti. 

   Ayrıca Oruç, ihtiyaç sahiplerine Gönül Komşusu bulabilmek için bulundukları apartman ve mahallelerde insanlarla tek tek görüşülerek Gönül Komşuları bulunduğunu ve proje en ince detayına kadar anlatılarak ihtiyaç sahipleriyle buluşturulduğunu ifade ederek, “ Bugüne kadar Proje kapsamında 22 Gönül Komşumuz var. Gönül Komşuları ihtiyaç sahiplerinin her şeyiyle ilgilenmeye başladılar. Hastanemizle koordineli bir şekilde ihtiyaçları gideriliyor. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Genç Gönüllüler projesiyle entegre yapılarak Gönül Komşusu Projesine 80 genç gönüllü başvurmuş durumda.  Bugüne kadar Gönül Komşularıyla üç toplantı yaparak projenin saha uygulamaları hakkında bilgi alış-verişinde bulunduk. ”dedi. 

   Oruç, projenin hedeflerinin; evde sağlık ve bakım desteği alan birey ve ailelere destek sağlamak, evde sağlık hizmetlerinde sosyal hizmet katkısının sağlanması, evde sağlık hizmeti alan kişilerin ailelerinin hasta bakım yükünü azaltmak, komşuluk ilişkilerini güçlendirerek, eve bağımlı kişiler ile hastaların sosyal hayatla bağlarını pekiştirmek, manevi alışverişi geliştirerek ruhsal doyum sağlamak, hastaların can yoldaşlığı, ilaç içirilmesi, bahçeye çıkarılması, faturalarının yatırılması v.b ihtiyaçlarının en yakınındaki kişilerce yerine getirilmesini sağlamak, sağlık ve sosyal hizmetten yoksun kişilerin tespitini ve bildirimini sağlamak, engelli bireyin hizmet almasındaki engellerin ve ihtiyaçların ilgili kurum kuruluşlarla paylaşılmasını sağlamak olduğunu belirtti.  

   Protokol imza töreninde gönül komşularından Emine Abdullahoğlu ve Sevda İyitemur ise ilgilendikleri hastalara yaptıkları hizmetlerden bahsederek, gönüllülük hizmetlerinin beklentisiz ve karşılıksız olması gerektiğini vurgulayarak, bu imkânları kendilerine sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür ettiler. 

    Protokol imza töreninden sonra Hastam Emin Ellerde Projesi’ni tamamlayan kursiyerlere sertifika verildi. Hasta ve yaşlı bakım konusunda eğitimini tamamlayan kursiyerler daha sonra Etimesgut Devlet Hastanesi ve Sincan Devlet Hastanesinde pratik eğitimi almaya başladı.