Ankara 3.Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

Etimesgut Toplum Ruh Sağlığı Merkezi İlk Etkinliğini Gerçekleştirdi.

Etimesgut Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, hastaları tarafından hazırlanan ilk etkinliğini gerçekleştirdi. 

Etimesgut Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Ankara 3.Bölge Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Mustafa Kotanoğlu, Sincan Nafiz Körfez Hastanesi Yöneticisi Ömer Şahin, Etimesgut Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kadir Tiryaki, Ankara’daki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi temsilcileri ve hasta yakınları katıldı. 

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ tarafından gönderilen mesajın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını Etimesgut Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Muhammet Ali Oruç yaptı. 

Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin amacı, hedefi, verilen hizmetler, iş hakkında bilgi veren Oruç, Etimesgut bölgesinde yaşayan ve kronik ruhsal hastalığı bulunan kişileri belirlemek ve ayaktan düzenli takip ve tedavilerinin devamını sağlamak, hastaların ve ailelerinin sosyal işlevselliğinin arttırılması, istikrarlı hale getirilmesine yardımcı olmak için sosyal destek sağlamak, toplumda ruhsal hastalıklarla ilgili damgalama eğilimini azaltmak, ruh sağlığı hizmetlerinin bütüncül yaklaşımla yürütülmesi için birinci basamak sağlık kurumlarıyla ve hastane birimleriyle ve toplum hizmeti veren kuruluşlarla yakın işbirliği yapma amacında olduğunu belirtti. 

Oruç ayrıca, Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde, bireysel danışmanlık, gurup terapisi eğitimleri, drama çalışmaları, takı, tasarım çalışmaları, ahşap boyama çalışmaları, mutfak becerileri kazandırma çalışmaları, bilgisayar eğitimi ve hobi bahçesi gibi iş uğraş terapileri yapıldığını ifade etti. 

Ankara 3.Bölge Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr. Mustafa Kotanoğlu da kısa bir selamlama konuşması yaparak, bu tür etkinliklerinin çok anlamlı olduğunu ve görev alan hastalara başarılar dilediğini ifade etti. 

Etkinlikte, hastalar tarafından önce kısa bir konser verildi. Ardından  “Anadolu’da yaşanan bir aşk” hikâyesini konu alan drama gösterisinde, profesyonel tiyatrocuları aratmayacak bir performans ortaya koyan hastalar ayakta alkışlandı. 

Etkinlikte ayrıca hastalar tarafından göz nuru el emekleriyle hazırlanan el becerileri sergisi yapıldı. 
Sergide, ahşap boyamalar, tespihler, seramikler ve takılardan oluşan 50 çeşit ürün sergilendi.