Ankara 3.Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

Birliğimize bağlı Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kanserde 'Genetik Danışmanlığı' dönemi başladı.

    Görülme sıklığı artan kansere karşı üstün teknolojik ilaçlarla sunulan tedavinin ve taramaların yanı sıra risk altında olanlara kanser genetik danışmanlığı hizmeti verilmeye başlandı. Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gülçelik: "Genetik poliklinikte, kişisel veya ailesel kanser hikâyeleri bulunan ve bu nedenle endişeleri olan kişilere eğitim, genetik danışmanlık, kalıtımsal kanser riski taraması, genetik testler, kişiye özel kanser tarama ve önleme programları ile hizmet sunuluyor" dedi.

"GENETİK POLİKLİNİĞİ KURULDU"
Onkoloji hastanelerinde, son teknolojiye sahip cihazlarla ve güncel literatüre uygun tedavi protokolleriyle hizmet verildiğini belirten Gülçelik, genetik üzerine yeni bir uygulamaya imza atıldığını bildirdi.
Gülçelik, hastanelerinde "Genetik Polikliniği" kurularak, sadece kanser gelişimi açısından belli riskleri taşıyan kişilere danışmanlık hizmetinin verilmeye başlandığını söyledi.
Söz konusu poliklinikte, kişisel veya ailesel kanser hikayeleri bulunan ve bu nedenle endişeleri olan kişilere eğitim, genetik danışmanlık, kalıtımsal kanser riski taraması, genetik testler, kişiye özel kanser tarama ve önleme programları ile hizmet sunulduğunu dile getiren Gülçelik, şunları kaydetti:
"Genetik kanser riskinden şüphelenenler içinde belli kriterleri taşıyanlar, poliklinikten danışmanlık hizmeti alabilecek. Genetik uzmanınca, başvuran kişinin sağlık problemleri ve aile hikâyesi dinlenecek ve soy ağacı çıkarılacak. Genetiğin kanserdeki rolü hakkında bilgilendirme yapılacak ve başvuru sahibinde olası kalıtımsal kanser riski belirlenecek. 
Bu değerlendirme kapsamında, kişide genetik araştırma uygun görülürse, genetik danışman tarafından özel genetik testler yaptırılacak. Genetik test sonuçlarına göre, başvuru sahibinin veya diğer aile bireylerinin bazı tip kanserlere yatkınlığı hakkında öngörüde bulunulabilecek."

BAŞVURU YAPACAKLARIN KRİTERLERE UYGUN OLMASI GEREKİYOR

Söz konusu polikliniğe herkesin başvuruda bulunmasının da doğru olmadığının altını çizen Gülçelik, danışmanlık alacak kişilerin bazı kriterleri taşıması gerektiğine işaret etti.

AİLEDE 3'TEN FAZLA KANSER OLGUSU OLANLAR DİKKAT

Gülçelik, erken yaşta kanser tanısı konanların, ailesinde birden fazla kuşakta aynı tip kanser öyküsü bulunanların başvuru yapabileceğini ifade ederek, "Ayrıca, anne veya baba tarafında üçten fazla kanser olgusu bulunanların, aile bireylerinden birinde iki veya daha fazla farklı tip kanser olanların, nadir görülen bir kansere yakalanmış kişilerin (erkekte meme kanseri) ve kanser ilişkili olduğu bilinen genlerde mutasyon taşıyan kişilerin ve yakın akrabalarının buradan danışmanlık hizmeti alması kriterlere uygundur." diye konuştu.
Buradan elde edilen sonuca göre, hastalara gereklilik halinde koruyucu ameliyatların da önerilebileceğini belirten Gülçelik, "Genç yaştaki hastaların olası kanser riski belirlenebilirse, henüz kanser gelişmeden önleyici ameliyat ve tedaviler planlanabilir." dedi. Gülçelik, bu tür önleyici uygulamaların da yüzde yüz koruma sağlamadığına, her zaman yüzde 5 kanser gelişme riskinin bulunduğuna dikkati çekti.

HAFTA İÇİN HER GÜN HİZMET ALMAK MÜMKÜN

Genetik Uzmanı Neslihan Düzkale de Genetik Polikliniğinde hafta içi her gün 08.00-12.00 arasında hizmet verildiğini söyledi.
Genetik testlerin, birçok kanser türünde nedeni ortaya koyabildiğini vurgulayan Düzkale, şunları kaydetti: 
"Testler, gelecekte kanser gelişme riskinin olup olmadığını ve kanserin çocuğa geçip geçmeyeceğini anlamaya yardımcı olur. Bu testleri yaptırmak, kanser gelişme riski yüksekse daha sık tarama testlerinden geçmek, belli risk faktörlerinden kaçınmak, yaşam biçimini değiştirmek yoluyla kanser gelişim riskinin azaltılmasını ve koruyucu medikal ve önleyici cerrahi tedavi alınmasına olanak verecektir."